Најмалку 13 лица загинаа во израелски воздушни напади во јужниот дел на Газа

gaza-45.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо израелски воздушни напади врз три куќи во градот Рафах, на југот на Газа, загинаа најмалку 13 лица, а многумина се ранети, соопштија локалните медицински служби, а пренесе Ројтерс.

Медиумите на Хамас проценуваат дека во израелските напади загинале 15 лица.

Нападите на Рафах, каде што повеќе од милион луѓе се засолнија од неколкумесечното израелско бомбардирање, се случија неколку часа пред Египет да биде домаќин на лидерите на исламистичката група Хамас за да разговараат за изгледите за договор за прекин на огнот со Израел.

Војната започна со нападот на милитантите на Хамас врз Израел на 7 октомври, кога беа убиени 1.200 луѓе, а 253 од нив беа киднапирани.

Израел вети дека ќе го искорени Хамас, кој ја контролира Газа, во воена операција во која загинаа повеќе од 34.000 Палестинци, од кои 66 во изминатите 24 часа, според здравствените власти во Газа. Војната ги расели повеќето од 2,3 милиони жители на Газа и опустоши голем дел од енклавата.

Во неделата, претставници на Хамас изјавија дека делегацијата, предводена од Калил Ал-Хаја, заменик-шефот на групата за Газа, ќе разговара за предлогот за прекин на огнот поднесен од Хамас до посредниците од Катар и Египет, како и за одговорот на Израел.

Посредниците, поддржани од Соединетите Американски Држави, ги засилија напорите за постигнување договор додека Израел се закани дека ќе го нападне Рафах, според Ројтерс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK