–>

Најголема казна за нападот на Капитол: лидерот на „Гордите момци“ осуден на 22 години затвор

Најголема-казна-за-нападот-на-Капитол-лидерот-на-„Гордите-момци.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Енрике Тарио, поранешниот лидер на екстремно десничарската американска група „Горди момци“, е осуден на 22 години затвор -најтешката казна изречена за нападот на Капитол.

Минатата недела четворица членови на „Гордите момци“, кои во мај беа прогласени за виновни заедно со Енрике Тарио, беа осудени на затворски казни од 10 до 18 години.

Стјуарт Роудс, основачот на екстремно десничарската група „Чувари на заклетвата“, ја доби најтешката казна за нападот досега, 18 години.

На 6 мај 2021 година, околу двесте членови на „Гордите момчиња“ го нападнаа Капитол, седиштето на американскиот Конгрес, со цел да се обидат да ја спречат изборната победа на демократот Џо Бајден над тогашниот претседател Доналд Трамп.

Тој ден, рече судијата Тимоти Кели, „ја избриша нашата традиција за мирен трансфер на власта“.

За разлика од останатите четворица, Тарио, за кого обвинителството бараше 33 години затвор, тој ден не беше во Вашингтон, но судијата процени дека „Тарио бил главниот иницијатор на заговорот“.
На судијата, како што изгледа, не влијаеше каењето на обвинетиот, чиј глас повремено го задушуваше липање и кој 6 мај 2021 година го нарече „страшен ден“ и бараше „милост“, како што се неговата сестра, свршеница и мајка направи пред него.

Обвинителот Конор Малро бараше построга казна за Тари отколку што добија другите, додека неговите адвокати тврдеа дека нивниот клиент не учествувал во нападите бидејќи тој ден не бил во Вашингтон. Судијата, сепак, оцени дека благодарение на ова не може да се заштити од нападот на Капитол.

„Отсуството на Тари не ја намалува тежината на неговите постапки бидејќи тој беше повеќе генерал отколку обичен војник“, откри обвинителството.

По нападот на Капитол, повеќе од 1.100 луѓе беа уапсени и обвинети. Повеќе од половина од нив беа осудени, главно на тешки затворски казни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK