Му се суди на синот на американскиот претседател Хантер Бајден: „Се дрогирал на секои 20 минути“

Хантер-Бајден-обвинет-за-даночна-измама-се-соочува-со-17.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKХантер Бајден, син на американскиот претседател, одговара на обвинувањата дека лажел дека не е зависник од дрога кога го пополнувал формуларот за купување оружје од 2108 година.

Поранешната девојка на Хантер Бајден пред поротата изјави дека тој злоупотребувал крек кокаин „на секои 20 минути“ кога тие првпат се сретнале.

На синот на американскиот претседател му се суди во Вилмингтон, Делавер, под обвинение дека поседувал огнено оружје додека наводно користел наркотици.

Зои Кестан, која го запознала Бајден (54) додека „танцувала во џентлменски клуб“ во Њујорк, пред судот изјавила дека често вадел готовина за зделки со дрога.

Ова е прво кривично судење на синот на актуелниот американски претседател Џозеф Бајден.

Тој е обвинет дека свесно ги лажел федералните истражители на 12 октомври 2018 година, кога рекол дека не бил зависник од дрога за да купи револвер и муниција во продавница за оружје во Вилмингтон, како и дека нелегално поседувал пиштол 11 дена.

Доколку биде прогласен за виновен по сите три точки од обвинението во овој случај, Хантер Бајден може да се соочи со затворска казна до 25 години.

Тој се изјасни за невин, а неговиот адвокатски тим вели дека бил во опоравување во моментот кога го купил пиштолот.

Обвинителството повика повеќе сведоци, меѓу кои Хали Бајден, поранешната партнерка на Бајден и вдовицата на неговиот брат, полицајци од Делавер, агенти на американската Администрација за борба против дрога (ДЕА) и форензичар.

Обвинителството се обидува да докаже дека Хантер Бајден, кој напишал мемоари за зависноста од дрога, злоупотребувал крек кокаин во времето кога го купил пиштолот.

Во средата, маќеата на обвинетиот, првата дама на САД Џил Бајден, повторно беше на суд.

Во пресрет на судењето, Џозеф Бајден му даде целосна поддршка на својот син.

„Јас сум претседател, но сум и татко“, рече претседателот Џо Бајден.

„Како претседател нема да коментирам за овој случај, но како татко имам безгранична љубов кон мојот син, доверба во него и почит кон неговата сила“.

Кестан детално опиша како Хантер Бајден редовно се дрогирал за време на нивната врска.

Првиот ден кога се сретнаа во џентлменскиот клуб во декември 2017 година, таа рече дека тој почнал да пуши крек „во рок од околу 10 минути“.

Ова се повторило за време на нивната забава во луксузните хотелски апартмани во Њујорк, Њу Џерси и Калифорнија.

Таа рече дека Бајден „сакал да зема крек веднаш штом ќе се разбуди“.

Кестан исто така рече дека го видела како пуши крек во Малибу, Калифорнија, еден месец пред да го купи пиштолот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK