„Мистериозната“ болест уби деветмина во Кенија

kenija_napad_al_shabab-678x400
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

„Мистериозна“ болест го опустоши Каги, заедница во северниот округ Марсабит во Кенија, убивајќи девет лица, а повеќе од 80 други тешко болни, според локалните власти.

„Досега изгубивме девет луѓе, а најмалку 80 други се врзани за кревет во селата“, рече Мозес Галоро, висок началник на регионот, во средата, според Nation Media. Тој апелираше за итна интервенција за да се спречи појавата и да се спречат повеќе смртни случаи. Тој рече дека шест од починатите се возрасни, а три се деца на возраст од една до три години.

Болеста, која првпат беше пријавена пред две недели, се сомнева дека е форма на „насилна маларија“ врз основа на прелиминарни истраги од здравствените службеници. Пријавените симптоми вклучуваат болест слична на грип, жолти очи, силни главоболки и отечена слезина, при што една жртва покажува знаци слични на Калазар, вид на висцерална лајшманиоза.

Инвазивен вид комарец беше пронајден во областите Лаисамис и Саку во округот Марсабит од страна на Кенискиот медицински истражувачки институт два месеци пред избувнувањето.

Одделот за здравство на округот Марсабит во четвртокот соопшти дека „тесно соработува со другите здравствени агенции и се преземаат сите неопходни мерки за да се идентификува, да се задржи и да се управува со појавата“.

Претходно оваа недела, одделот, исто така, рече дека ситуацијата е „под контрола“ бидејќи тим од експерти за надзор на болести и лабораториски технолози собирале примероци од крв за верификација.

Во вторникот, лековите против маларија и за возрасни и за деца, парацетамол и антибиотици беа ставени на располагање на заедницата, а дополнителни лекови беа испратени во четврток.

„Ги охрабруваме жителите да преземат превентивни мерки како што се често миење на рацете со сапун и вода, избегнување контакт со болни луѓе и барање лекарска помош доколку искусат какви било симптоми“, соопшти окружниот здравствен оддел.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK