Медведев го нарече новиот украински командант предавник

Медведев-го-нарече-новиот-украински-командант-предавник.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВрховниот руски безбедносен функционер Дмитриј Медведев денеска изјави дека новиот врховен командант на вооружените сили на Украина, роден во Русија, Олександр Сирски, е предавник, а Кремљ рече дека неговото назначување нема да го промени исходот од конфликтот во Украина, што Русија нарекува „специјална воена операција“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа го смени популарниот врховен командант на украинските вооружени сили Валериј Залужни со генерал-полковник Олександр Сирски (58), командант на копнените сили.

Дмитриј Медведев, поранешниот претседател кој сега е заменик на Советот за безбедност на Русија, го обвини Сирски, кој не служел во постсоветската руска војска, дека ја прекршил заклетвата на својот офицер.

„Гледајќи ја биографијата на новиот врховен командант на украинските вооружени сили Сирски, се чувствува омраза, презир, гадење“, напиша Медведев на својот официјален канал Телеграм.

„Одвратност кон човек кој бил советски руски офицер, но станал предавник, кој ја прекршил својата заклетва и им служи на нацистите, уништувајќи ги своите најблиски. Нека му гори земјата под неговите нозе“, напиша тој.

Кремљ соопшти дека не верува дека промената на врвот на украинското воено раководство ќе го промени исходот од конфликтот.

Во телефонски разговор со новинарите, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков рече: „Мислиме дека овие фактори не можат да го променат текот на специјалната воена операција“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK