Медиумите јавуваат за инциденти: Русија ја бомбардира Русија

65d636a4-84ed-4181-94e0-1f034f875d09.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВоздухопловните сили на Русија фрлиле огромен број бомби на сопствена територија претходно овој месец, според извештајот на независните медиуми.

Како што пишува „Политико“, армијата на рускиот претседател Владимир Путин редовно ја бомбардира Украина од небо над пограничните региони, како што е Белгород, што доведе до инциденти со пријателски оган.

Минатата недела руските воздухопловни сили „фрлија“ ракета Х-59 во регионот на Белгород, на 92 километри од границата со Украина, објави доцна синоќа рускиот независен медиум „Астра“ на „Телеграм“, повикувајќи се на свои извори.

„Војската мораше да го уништи на лице место. Немаше жртви“, пишува Астра.

Вкупно, најмалку 21 воздушна бомба падна од руски авиони на Русија или на окупираните територии на Украина само во март и април, објави Астра.

„Нема точни одговори зошто ова продолжува да се случува“, напишаа новинарите.

На 2 април, руски бомбардер фрли експлозив во близина на железничката станица во Рубижнеј, град во окупираниот дел на регионот Луганск.

„Бројот на жртвите не е пријавен, преживеаните се евакуирани“, изјави во соопштението Артем Лисохор, шеф на украинската воена администрација во регионот Луганск.

На 20 април минатата година руска бомба падна во центарот на Белгород и создаде огромен кратер. Руското Министерство за одбрана преку соопштение објави дека „за време на летот на авионот Су-34 на воздухопловните сили над градот Белгород дошло до необичен пад на авијациска муниција“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK