Масовно апсење во Турција: 147 лица приведени поради врски со Исламската држава

Масовно-апсење-во-Турција-147-лица-приведени-поради-врски-со.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТурските власти во 33 провинции во земјата уапсија 147 лица кои се осомничени за поврзаност со операциите на терористичката организација Исламска држава.

Ова го изјави министерот за внатрешни работи Али Јерликаја.

„Операцијата Херои-49 беше спроведена истовремено низ целата земја“, објави Јерликаја на платформата Х.

Минатиот месец двајца вооружени напаѓачи на Исламска држава убија турски државјанин во католичката црква Санта Марија во Истанбул.

Турската полиција ги фатила осомничените за нападот, за кој одговорноста ја презеде Исламската држава.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK