САД, Франција, Германија и Австрија: Рано е за признавање на Палестина

70501be8-6313-42c3-bb52-7b5db2ef767a.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСАД, Франција, Германија и Австрија порачаа дека се уште нема услови за признавање на Палестина и дека е потребно да се водат преговори за решение со две држави за блискоисточниот спор.

Ирска, Норвешка и Шпанија претходно најавија дека ќе ја признаат Палестина на 28 мај. Вашингтон, Париз, Берлин и Виена сметаат дека е рано за тоа.

Американскиот претседател Џо Бајден смета дека палестинската држава треба да се постигне со преговори, а не со еднострано признавање, објави во средата Белата куќа.

„Претседателот е силен поддржувач на решението за две држави и го поддржуваше во текот на неговата кариера“, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа.

„Тој смета дека палестинската држава треба да се реализира преку директни преговори меѓу страните, а не преку еднострано признавање.

Условите за официјално признавање на Палестина како држава сè уште не се исполнети, рече во средата францускиот министер за надворешни работи, откако групата европски нации го објавија потегот со надеж дека ќе помогне да се донесе мир во регионот.

„Ова не е само симболично прашање или прашање на политичко позиционирање, туку дипломатско средство во служба на решение на две држави кои живеат една до друга во мир и безбедност“, рече Стефан Сежурн во изјавата. „Франција не смета дека се уште се исполнети условите оваа одлука да има вистинско влијание врз тој процес.

Портпаролот на германското Министерство за надворешни работи ја истакна поддршката на Берлин за решението за две држави, одговарајќи на новинарско прашање за одлуката на европските земји да ја признаат Палестина.

„Независна палестинска држава останува цврста цел на германската надворешна политика“, рече портпаролот на редовната прес-конференција во Берлин, додавајќи дека за таа цел е потребен дијалог.

„Симболичното признавање нема да им помогне на Палестинците во овој момент“, изјавија од австриското Министерство за надворешни работи за австриската новинска агенција АПА. Тие уверуваат дека и покрај тоа, Австрија е долгогодишен поддржувач на решението за две држави.

Шпанија, Ирска и Норвешка внајавија дека ќе ја признаат независната палестинска држава на 28 мај, на што Израел веднаш реагираше со повлекување на амбасадорите од тие земји. Трите западноевропски земји со тоа и се приклучија на Шведска, која во 2014 година беше првата членка на ЕУ што го стори тоа. Чешка, Унгарија, Полска, Бугарија, Романија ја признаа Палестина во 1988 година како дел од советскиот блок, а истата година, тоа го направи и Кипар.

Признавањето на Палестина најавија Малта и Словенија, а дека оваа можност постои најави и Австралија. Палестина како држава во моментов е призната од 143 од 193 членки на Обединетите нации.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK