Макрон: „Путин нема да застане доколку ја порази Украина, бидете подготвени да одговорите“

makron-3.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФранцускиот претседател Емануел Макрон ги нарече Русија и претседателот Владимир Путин противник кој нема да застане во Украина, доколку ги победи трупите на Киев во двогодишниот конфликт, апелирајќи до Европејците да не бидат „слаби“ и да бидат подготвени да одговорат.

Макрон предизвика контроверзии минатиот месец, откако рече дека не може да ја исклучи можноста за распоредување копнени трупи во Украина во иднина, при што многу лидери се оградија од тоа, додека други, особено во Источна Европа, изразија поддршка.

„Ако Русија победи во оваа војна, кредибилитетот на Европа ќе се сведе на нула“, рече Макрон во телевизиско интервју наменето главно за домашната публика, откако француската опозиција ги критикуваше неговите коментари како поттикнувачки.

Макрон рече дека „длабоко“ не се согласува со опозициските лидери.

„Денес, одлучувањето за воздржување или гласање против поддршката за Украина, тоа не е избор на мир, тоа е избор на пораз. Тоа е поинаку“, рече тој.
Главната опозициска партија на Макрон, екстремно десничарската Марин Ле Пен, беше воздржана во парламентот на гласањето, претходно оваа недела, за безбедносниот договор што Франција го потпиша со Украина, додека левичарската партија на Франција гласаше против.

„Ако војната се прошири во Европа, Русија ќе биде виновна“, додаде Макрон. „Но, ако решиме да бидеме слаби, ако решиме денес да не одговориме, тоа би било избор за губење. И јас не го сакам тоа“.

Тој рече дека е важно Европа да не повлекува црвени линии, што ќе ја сигнализира слабоста на Кремљ и ќе го охрабри да продолжи со инвазијата на Украина. Тој одби да елаборира како би можело да изгледа распоредувањето во Украина.

„Не сакам да го правам тоа. Сакам Русија да ја запре оваа војна и да се повлече од своите позиции и да дозволи мир“, рече тој. „Нема да дадам видливост на некој што ништо не ми дава. Ова е прашање за претседателот Путин. Имам причина да не бидам прецизен“, рече тој.

Макрон рече дека Франција никогаш нема да започне офанзива против Русија и дека Париз не е во војна со Москва, и покрај фактот што Русија започна агресивни напади врз француските интереси внатре и надвор од Франција.

„Режимот на Кремљ е противник“, рече тој. Тој исто така кажа дека заканите на Путин за нуклеарни напади „не се соодветни“.

Макрон рече дека Украина е во „тешка“ ситуација на теренот и дека е неопходна посилна поддршка од сојузниците.

„Мирот не значи капитулација на Украина“, рече тој. „Да се ​​сака мир не значи пораз. Да се ​​сака мир не значи да се напушти Украина“, рече тој.

Тој исто така додаде дека се надева дека еден ден ќе дојде време да се преговара за мир со рускиот претседател „кој и да е тоа“, за првпат предвидувајќи ја можноста Путин повеќе да не биде на чело на Русија.

Макрон, исто така, рече дека не ја откажал планираната посета на Украина од безбедносни причини.

„Така рече Русија. Не треба да им се верува“, рече тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK