–>

Крузерот кој со денови беше заглавен на Гренланд е пронајден

-1x-1
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Луксузниот брод за крстарење кој оваа недела се насука на оддалечен дел на Гренланд со 206 луѓе е ослободен, изјави портпаролот на данските вооружени сили.

Бродот за крстарење „Ocean Explorer“ од понеделникот е заглавен во кал и тиња во Националниот парк Алпефјорд, на околу 1.400 километри североисточно од главниот град на Гренланд, Нука.

Данските вооружени сили и операторот на крстаречки брод соопштија дека нема повредени меѓу патниците или членовите на екипажот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK