Кралското семејство има историја на заболувања од рак – британските медиуми за предците на Чарлс кои боледувале од оваа болест

Кралот-Чарлс-бара-нов-телефонски-оператор-Треба-да-одговара-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВчера ширум светот се прошири веста за болеста на кралот Чарлс Трети (75) на кого му беше дијагностициран рак, но се уште не се знае за каков карцином се работи.

Минатиот понеделник, кралот беше пуштен од болница по тридневна хоспитализација за време на која имаше рутинска операција за зголемена простата.

Неговите предци се обидувале да ги сокријат своите здравствени картони, но на јавноста и е познато од што страдале другите членови на кралското семејство.

Дедото на Чарлс, Џорџ VI, бил тежок пушач. Поради „структурни абнормалности“ му е отстрането левото белодробно крило, но наводно станува збор за рак, пишува The Telegraph.

Починал само пет месеци по операцијата, а лекарите ја криеле дијагнозата од јавноста. Кралот боледувал и од васкуларна болест, па се претпоставувало дека тоа е причина за тромбоза, но подоцна се зборувало дека се случила по ширењето на ракот.

Болни биле и родителите на Елизабета Втора

Од рак боледувала и мајката на кралицата Елизабета Втора, Елизабета. Кралицата Мајка двапати била лекувана од оваа тешка болест.

Во 1966 година, таа беше подложена на операција за отстранување на тумор на дебелото црево. Кларенс Хаус тогаш изјави дека била подложена на абдоминална операција. По 18 години повторно заврши на операција, а вистинската причина била отстранување на тумор од градите. Таа почина во 2002 година на 102-годишна возраст.

И нивната ќерка, кралицата Елизабета Втора, наводно починала од рак. Телеграф објави детали од биографијата „Кралицата Елизабета: Интимен портрет“ во која Џајлс Брандрет напиша дека кралицата боледува ретка форма на рак на коските. Авторот бил пријател со принцот Филип и наведува дека лекарот на кралицата бил свесен за нејзината здравствена состојба.

„Навистина не сакав никого да вознемирувам, но тоа ќе се потврди, а еден ден ќе биде, барем јас како новинар кажувам што се случило“, рече Брандрет откако неговите тврдења предизвикаа контроверзии.

 

Принцезата Викторија, ќерка на кралицата Викторија и принцот Алберт, почина од рак на дојка во 1901 година, објави US Weekly. Тие исто така наведоа како, според книгата на Џејн Ридли „Берти: Животот на Едвард VII“, кралот Едвард VII оперирал карцином.

На кралот Едвард VIII му бил дијагностициран рак на грлото во 1971 година, по долгогодишно пушење. Тој почина следната година.

Војвотката од Јорк, Сара Фергусон, во јуни минатата година откри дека боледува од рак на дојка, а потоа во јануари оваа година објави дека има уште една дијагноза, малигнен меланом, пишува US Weekly.

Пред четири години се шпекулираше за уште една сериозна здравствена криза која го снајде британското кралско семејство, кога магазинот National Enquirer на својата насловна страница објави дека принцот Вилијам боледува од напреднат рак. Тие напишаа дека тоа е веќе неизлечива фаза на болеста, за која принцот дознал откако се заразил со коронавирусот.

Други медиуми ја демантираа веста, а самиот принц не коментираше. Royalcentre.co.uk го повика National Enquirer за лажни вести и нивното списание го нарече „ѓубре“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK