–>

Колеги од армијата за убиецот во Мејн: „Тој беше многу добро момче и многу тивко, ова е навистина вознемирувачко“

Колеги-од-армијата-за-убиецот-во-Мејн-„Тој-беше-многу.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОсомничениот за масакрот во американската сојузна држава Мејн бил меѓу најдобрите стрелци во неговата резервна армиска единица, изјави неговиот поранешен армиски колега за Си-Ен-Ен.

Роберт Кард, кого полицијата го бара во врска со смртта на најмалку 18 лица во Левистон, претходно пријавил проблеми со менталното здравје и слушал гласови па се заканувал дека ќе пука во базата на Националната гарда во државата, изјавија за Си-Ен-Ен извори за спроведување на законот во Мејн.

Официјалните лица исто така рекоа дека Кард наводно бил во установа за ментално здравје две недели за време на летото, пренесува „Index.hr“.

Клифорд Стивс од Масачусетс изјави за Си-Ен-Ен дека го знаел Кард додека служеле заедно во резервистите. Тој вели дека никогаш не бил сведок на никакво однесување кое предизвикува загриженост.

„Тој беше многу добро момче – многу тивко. Тој никогаш не го користеше претерано својот авторитет или не беше злобен или груб кон другите војници“, рече Стивс, додавајќи: „Она што се случи е навистина вознемирувачко“.

Стивс рече дека двајцата служеле заедно низ целата земја, вклучувајќи ги Висконсин, Џорџија и Њујорк. Тој рече дека се чувствува како да „пораснал“ со Кард бидејќи отишле во војска како млади и тренирале заедно.

Стивс рече дека иако „агресивното лидерство било високо ценето“ во војската, Кард се истакнувал како „рационална, разбирлива личност“ која била „водена од почит, а не од страв“.

Стивс рече дека Кард никогаш не видел борба, но поминал опсежна обука, вклучително и обука за огнено оружје и копнена навигација, „за да му биде многу удобно во шумата“.

Тој го опишува Кард како „човек кој нема проблеми во природата“ и вешт стрелец кој бил еден од најдобрите во својата единица.

Друг поранешен резервист кој служел со Кард, исто така, го опишал како „добар човек“ кој „никогаш немал проблем со никого“.
Резервистот, кој побарал анонимност поради чувствителноста на ситуацијата, не се сеќава дека Кард покажал некакво насилно однесување.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK