–>

„Јас сум тој“: Се огласи британскиот политичар кој беше обвинет за силување

„Јас-сум-тој-Се-огласи-британскиот-политичар-кој-беше-обвинет.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКонзервативниот пратеник Криспин Блант изјави дека е уапсен под сомнение за силување и поседување нелегални супстанци, пишува “Sky News£.

Во изјавата објавена на платформата Х, порано позната како Твитер, тој рече:
„Вчера беше пријавено дека пратеник е уапсен во врска со обвинение за силување. Потврдувам дека тој пратеник бев јас. Фактот за апсењето бара формално известување на претседателот на парламентот, а потоа и мојот главен шеф.

„Двапати испрашуван во врска со овој инцидент, првиот пат пред три недели кога првично пријавив загриженост за изнуда. Вториот пат рано утринава по апсењето под претпазливост“.

„Апсењето беше непотребно бидејќи останувам подготвен целосно да соработувам со истрагата за која сум убеден дека нема да биде покренато обвинение“.

„Немам намера да кажам ништо повеќе за ова прашање додека полицијата не ја заврши истрагата“, рече тој во својата изјава.

Полицијата во Сари соопшти дека маж бил приведен во средата наутро во Хорли.

Ториевците одбија да го коментираат апсењето.

Портпаролот на полицијата рече: „Можеме да потврдиме дека едно лице е уапсено вчераутро (25 октомври) во Хорли под сомнение за силување и поседување на контролирана супстанција. Тој е ослободен со условна полициска кауција во очекување на дополнителни истраги.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK