Кина му понуди помош на Тајван по катастрофалниот земјотрес

zemjotres-tajvan-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКинеските власти му понудија итна помош на Тајван.

Кинеската канцеларија за работи на Тајван издаде соопштение набргу по земјотресот, во кое се вели дека е загрижена за штетите и дека е подготвена да пружи помош.

Источниот брег на Кина е на само 180 километри од Тајван.

„Кинеското копно е многу загрижено за ситуацијата и изразува искрено сочувство до тајванските сонародници погодени од катастрофата“, рече Жу Фенглијан, портпарол на Канцеларијата за прашања на Тајван на Државниот совет.

Кинеските државни медиуми, исто така, нашироко ја покриваа катастрофата.

Кина и Тајван имаат напнати односи. Тајван се гледа себеси како суверена земја, но Пекинг го гледа како отцепена провинција која на крајот ќе биде дел од земјата и не ја отфрли употребата на сила за да се постигне тоа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK