Кина им забранува на некои американски компании да тргуваат во земјата

si-dzinping.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМинистерството за трговија на Кина денеска објави дека на некои американски компании ќе им забрани увоз и извоз на активности поврзани со Кина, вклучително и продажба на оружје на Тајван, и ќе им забрани да прават нови инвестиции во Кина.

Министерството го стави General Atomics Aeronautical Systems на својата листа на недоверливи ентитети бидејќи компанијата продавала оружје на Тајван, се вели во соопштението. Вклучена е и General Dynamics Land Systems.

Според државните медиуми, Boeing Defense, Space & Security е исто така на црната листа.

На директорите на сите три компании им е забранет влез во Кина, додека нивните работни дозволи ќе бидат укинати, како и статусот на посетител и престој, а сродните барања што ги поднесуваат нема да бидат одобрени, се вели во соопштението за печатот на министерството, како што информираат од новинската агенција Ксинхуа.

Кина, исто така, започна антидампинг истрага против одредени производители на хемикалии од Европската унија, САД, Јапонија и Тајван, објави во неделата Министерството за трговија.

Предметните хемикалии се „кополимеризиран параформалдехид“, кој може „делумно да го замени бакарот, цинкот, калајот, олово и други метални материјали“ и се користат во автомобилски делови, електрични апарати и индустриски машини.

Експертите ги гледаат мерките на кинеската влада како реакција на последните случувања во трговскиот спор со Западот. Меѓу другото, минатата недела американскиот претседател Џо Бајден воведе специјални царини од 100 отсто за увоз на електрични автомобили од Кина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK