„Катимерини“: По најголемиот изборен пораз, Ердоган повеќе не е непобедлив

Ердоган-Настаните-во-Газа-се-несреќа-катастрофа-и-злосторство-против.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателот Реџеп Таип Ердоган на вчерашните локални избори во Турција го претрпе најголемиот изборен пораз и повеќе не е непобедлив на турската политичка арена, се вели во анализата што денеска ја објави грчки Катимерини.

Како што е наведено, не е само загубата на три града – Истанбул, Анкара и Измир, туку и, за прв пат од 1977 година, доминацијата на национално ниво на опозициската Републиканска народна партија на Мансур Јавас.

Во него се додава дека Ердоган ја платил цената за лошата состојба на економијата, која се влоши во последните шест месеци, и тој мора да биде загрижен бидејќи досега се сметаше дека е најсоодветен за управување со проблемите на земјата, дури и ако тој ги предизвика самите нив.

Сега се чини дека значителен дел од неговите сонародници му вртат грб“, наведува „Катимерини“ во анализата, пренесува Танјуг.

Во Истанбул, Ердоган во минатото беше соочен со неговиот избор да ја намали просечната возраст за пензионирање, што им го олесни примањето пензија дури и на помладите од 50 години, што резултираше со тоа што 30 отсто од гласачите во најголемиот турски град спаѓаат во оваа возрасна категорија.

Тој сега има доволно време да ги одмери своите опции до следните избори во 2028 година, а двете главни прашања се дали ќе ја промени својата економска политика и колку ќе им се врати на националистите и како тоа ќе влијае на надворешната политика.

Бидејќи Ердоган сега е ослабен, се вели, неговиот простор за маневрирање се намалува, особено против оние што се сметаат за неопходни, како што се САД.

„Дури и да ја заостри својата реторика кон Грција, ограничувањата што произлегуваат од новиот политички пејзаж во однос на неговиот однос со Западот речиси ја забрануваат авантурата. И, се разбира, многу луѓе во странство сега се среќни што Ердоган политички се „зближи“ и веќе не му е така лесно да ја наметнува својата агенда. Сепак, ситуацијата на Кипар станува се позагрижувачка, бидејќи турскиот претседател обезбеди поголем степен на толеранција од Западот и ова прашање е омилена тема на националистичките кругови во Турција. Затоа е потребно големо внимание“, се наведува во анализата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK