Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Screenshot-2024-04-14-083931.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад врз еврејската држава, но се очекува подоцна во текот на денот.

Неименуван израелски функционер за „Тајмс оф Израел“ изјавил дека утрово била направена проценка на ситуацијата, но не е донесена одлука.

Израелските медиуми јавуваат дека потенцијалниот одговор ќе биде разгледан на состанокот на воениот кабинет на премиерот Бенјамин Нетанјаху закажан за три попладне по локално време (14 часот во Македонија).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK