Израел: Ја презедовме контролата на преминот Рафа, специјалните сили на терен

122070d4-c7e0-4b74-bf04-16d6d7f17c7d-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелската армија утринава соопшти дека ја презела оперативната контрола на палестинската страна на јужниот граничен премин Рафа во Газа, кој се граничи со Египет, и дека специјалните сили ја проверуваат областа.

Армијата соопшти дека од синоќа силите „оперираат“ во источниот дел на Рафа, каде што повеќето луѓе и некои меѓународни организации се евакуирани.

Во раниот утрински брифинг со новинарите беше речено и дека преминот Керем Шалом утрово е затворен од безбедносни причини и ќе биде отворен кога ќе дозволи безбедносната ситуација. Портпаролот на граничната служба во Газа изјави дека израелски тенкови се распоредени долж преминот Рафа.

Тројца хуманитарни извори за Ројтерс изјавија дека протокот на хуманитарна помош преку преминот е запрен.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK