Денес е инаугурацијата на Владимир Путин

f62950a8-20f4-4d71-be30-cae813a8f735.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЦеремонијата на инаугурација на Владимир Путин за претседател на Руската Федерација ќе се одржи денеска во Москва.

Според традицијата, Путин традиционално ќе помине низ низа сали во Кремљ, од салата на Свети Ѓорѓи до салата на Свети Андреј, каде што ќе положи заклетва.

На церемонијата ќе присуствуваат претседателите на двата дома на парламентот, Валентина Матвиенко и Вјачеслав Володин, претседателот на Уставниот суд на Руската Федерација Валериј Зоркин, како и претставници на законодавната и судската власт.

По полагањето на заклетвата, од ѕидините на Кремљ ќе бидат испукани 30 плутони, а потоа ќе се одржи парада на Претседателскиот полк на плоштадот во Собранието.

Путин на претседателските избори во март освои 87,28 отсто од гласовите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK