Италијански овчар бил во затвор 32 години поради тројно убиство што не го извршил

Италијански-овчар-бил-во-затвор-32-години-поради-тројно-убиство.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИталијански овчар е ослободен од затвор по повеќе од три децении за тројно убиство на островот Сардинија – злосторство што никогаш не го извршил. Апелациониот суд синоќа во Рим го ослободи 58-годишниот Бениамино Зунчеду од сите обвиненија.

Судиите ја укинаа доживотната казна бидејќи свештеникот „не сторил кривично дело“. Ова е крај на кошмарот, изјави Зунчеду по ослободителната пресуда. Претходно, друг суд го прогласи овчарот за виновен за убиство на тројца мажи – сопственик на фарма, неговиот син и друг овчар – во планините на Сардинија во јануари 1991 година.

Ова се заснова на сведочењето на уште еден човек кој бил тешко повреден во нападот. Прво тврдеше дека не го препознава напаѓачот, но потоа под притисок на полицијата ја смени изјавата и го инкриминираше Зунчеду.

Тој сега се врати на својата оригинална верзија на сведочењето. Семејството и пријателите на свештеникот ослободителната пресуда ја поздравија во судницата со аплауз. Но, имаше и солзи. Зунчеду одлежа вкупно повеќе од 32 години затвор поради погрешна пресуда.

Сега ќе добие отштета.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK