Холандија и подари на Украина 24 авиони Ф-16: „Употребата не е ограничена“

f-16-falkon-nato-vezbi-crno-more-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKХоландија дава 24 ловци Ф-16 на украинските воздухопловни сили што ќе може да ги користи и против цели во Русија.

„Ограничувањата за тоа каде Украина може да ги користи никогаш не беа дискутирани“, рече холандската министерка за надворешни работи Ханке Бруинс СлотБруинс Слот, додавајќи дека употребата не е ограничена ни на границата во близина на Харков.

Министерката во заминување ги негира претходните извештаи дека САД треба да ја одобрат испораката на овие ловци.

Украина очекува да добие 30 белгиски Ф-16, но може да ги користи само против цели во Украина, бидејќи тоа се услови поставени од Белгија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK