Ханан: „Путин е на дофат до застрашувачка победа, ако тоа се случи, светскиот поредок каков што го знаеме ќе падне“

Ханан-„Путин-е-на-дофат-до-застрашувачка-победа-ако-тоа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАко Русија добие шанса да прогласи победа, ќе зајакнат и други авторитарни режими.

„Украинската контраофанзива не успеа. Или, како што рече претседателот на Украина, Володимир Зеленски, не ги постигна посакуваните резултати. Додека уморните Украинци се повлекуваат од руските бедеми и мински полиња, Русија презема иницијатива. Русите се движеле кон остатоците од градот Маринка во областа Доњецк. Стратешки гледано, тоа не е цел. Психолошки, тоа е многу важно. Повторно го бомбардираат Киев со ракети. Првата дама на Украина, Олена Зеленска, предупредува дека нејзината татковина е во смртна опасност. Сега Украинците треба да копаат и да го задржат она што го освоија“, изјави за „Телеграф“ Даниел Ханан, британски парламентарец од Конзервативната партија и советник во Стопанската комора при Министерството за економија и трговија.

Ханан вели дека фронтот во Украина наликува на оној од Првата светска војна и дека се протега од делтата на Днепар до украинско-руската граница. Бидејќи воената технологија и доктрина се на страната на бранителот, секој напредок на фронтот е скапо платен. Ханан верува дека Првата светска војна завршила бидејќи живата сила на Антантата била помоќна од онаа на Централните сили.

„Во случај на војна во Украина, Русија има помоќна сила. Третина од компаниите кои работеа во цивилниот сектор пред војната сега работат во армијата. Исто така, можно е Русија да има помоќна флота од беспилотни летала: модерен еквивалент на бодликава жица и митралези кои им помагаа на одбранбените сили во Првата светска војна за време на битката кај Фландрија“, рече Ханан.

Британскиот парламентарец смета дека овој економски пресврт ќе донесе години сиромаштија во Русија. Сепак, тој сега и помага. Русија ја помина зимата без големи победи на Украина.

Сигурно има и такви кои сега ќе речат дека пробивањето на утврдената руска одбрана отсекогаш било тешка задача. Застојот во кој се најдоа Украинците и Русите не беше нешто што се предвидуваше во јули. Јас бев првиот од Украинците што очекуваше да се пробијат до Азовското Море. Во текот на 2022 година, Украина покажа дека Русија не може да го снабдува Крим преку портата Керч. Доколку тој копнен мост се пресече, руските сили на полуостровот би се нашле во многу неповолна положба. Украина би можела да престане да испраќа струја и храна на островот и да отвори преговарачка позиција. Што згрешив? „Украина ја имаше опремата што отсекогаш ја бараше, а бунтот организиран од шефот на платеничката армија, Вагнер Евгениј Пригожин, покажа колку Русија е нестабилна“, изјави Ханан.

„Напаѓачите научија од своите грешки. Додека Украина беше зафатена со обука на своите војници, Русија го ископуваше фронтот, градеше утврдувања, копаше ровови и складираше беспилотни летала. Рускиот претседател Владимир Путин треба да издржи уште само 12 месеци. Дури и ако неговиот голем обожавател Доналд Трамп не стане претседател на Соединетите Американски Држави, американскиот Конгрес, во кој Републиканската партија во моментов има мнозинство, повеќе не е подготвен да ја финансира украинската одбрана. Минатата недела тој го блокираше пакетот помош од 110 милијарди долари што американскиот претседател Џо Бајден сака да го испрати во Киев. Републиканците тврдат дека тоа го прават од финансиски причини, но лесно е можно тоа да го направиле затоа што не им се допаѓа претседателот“, рече британскиот парламентарец и додаде дека не им недостигаат причини да го мразат Бајден.

Ханан вели дека споменатиот развој го развеселил Путин, кој оваа недела посети дури две земји кои се преправаат дека се неутрални – Обединетите Арапски Емирати и Саудиска Арабија.

„Зошто патуваше во земји кои се поврзани со Западот во однос на безбедноста? Дали е можно да е склучен некаков договор? Дали Саудијците дискретно беа замолени да го слушаат? Дали е можно ова да е вовед во мировните преговори? Ако е така, тоа ќе биде огромна катастрофа за Западот. Секој договор за наградување на руската агресија ќе покаже дека моќната Северноатлантска алијанса не е во состојба да ја заштити Украина. Немаше интервенција во Украина бидејќи е либерална демократија. Да, таа е многу полиберална од Русија, но не е на ниво на Запад. Русофилските партии се забранети, а се стравува дека слична судбина може да ги снајде и партиите наклонети кон Западот. Постојано се прашував зошто украинскиот претседател Зеленски не ги покани другите украински партии во воената коалиција. Истовремено, Полска беше водена од авторитарен режим во 1939 година, па сепак беше нападната, откако Западот и ја гарантираше слободата. Истото и го вети на Украина во 1994 година кога побара од неа да го предаде нуклеарното оружје“, изјави Ханан.

Ханан вели дека другите авторитарни и диктаторски режими ширум светот ќе бидат зајакнати доколку Русија добие шанса да прогласи победа над Украина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK