Хамас: Коментарите на Блинкен покажуваат пристрасност кон Израел, тоа е пречка за мирот

Кина-остро-ги-критикуваше-САД-поради-ставеното-вето-на-резолуцијата.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВисокиот функционер на Хамас, Сами Абу Зухри, изјави за Ројтерс дека коментарите на американскиот државен секретар Eнтони Блинкен за примирјето во Газа се „пристрасни кон Израел“ и дека таквиот став е пречка за постигнување договор за прекин на огнот.

„Говорот на Блинкен за време на неговата посета на Египет е пример за пристрасност кон Израел и нуди американско покривање за холокаустот извршен од окупацијата во Газа“, пренесува новинската агенција.

Зборувајќи по состанокот со египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси во Каиро, Блинкен претходно рече: „Мојата порака до владите ширум регионот, до луѓето од целиот регион е дека ако сакате прекин на огнот, притиснете го Хамас да каже „да“.

Хусеин Хариди, поранешен помошник-министер за надворешни работи на Египет, за „Ал Џезира“ по посетата на Блинкен на неговата земја изјави дека Египет и САД имаат идентични патокази за ставање крај на израелската војна во Газа.

„Со нетрпение очекуваме да се координираме со САД за да продолжиме напред и да ја доведеме оваа војна до крај, бидејќи суштината е дека оваа војна во Газа мора да заврши“, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен по посетата на Каиро.

„Тоа е заклучокот на претседателот Бајден, и е идентичен со египетската позиција“, додаде тој.

„Целите на американската патна карта – ослободување на заложниците, зголемување на хуманитарната помош во Газа, а потоа и траен прекин на огнот, со целосно повлекување на израелските сили во Газа – тоа се цели што ги споделува Египет“, заклучи тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK