Авионот со потпретседателот на Малави исчезна од радарот: армијата започна итна операција

3904070_profimedia0420993652_ls.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАвионот со потпретседателот на Малави и уште девет патници исчезна од радарот откако во понеделникот го напушти главниот град Лилонгве.

Претседателот Лазарус Чаквера нареди операција за пребарување и спасување откако претставниците на воздухопловните сили не можеа да стапат во контакт со авионот. Според Би-Би-Си, Чаквера го откажал и планираниот лет до Бахамите.

Засега не се знае судбината на потпретседателот на малата африканска земја Саулос Чилима и деветте патници.

– Растат стравувањата дека потпретседателот на Малави, Саулос Чилима, загинал при принудно слетување во шумата Чикангава, откако утринава неговиот хеликоптер не слетал на аеродромот – пренесува порталот „Малави24“.

Авионот на вооружените сили на Малави требаше да слета на меѓународниот аеродром Мзузу на северот на земјата нешто по 10 часот по локално време.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK