Голема полициска акција во Италија: мафијата крадела пари од европските фондови

Голема-полициска-акција-во-Италија-мафијата-крадела-пари-од-европските.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПолицијата уапси 37 лица на Сицилија, од кои некои се верува дека се членови на мафијата. Станува збор за истрага за голема измама со која извлекувале европски пари наменети за земјоделски субвенции, пренесува Гардијан. При последната истрага во ноември 2022 година беа уапсени 91 лице. Во периодот од 2010 до 2017 година преку измама примиле над 5 милиони евра. Со субвенциите беа опфатени парите за илјадници хектари непостоечко земјиште во источниот дел на Сицилија.

Инспекторите рекоа дека мафијата соработувала со „белите работници“, кои ги доближиле криминалците до бирократијата на ЕУ. Измамниците извршиле и стотици измами против Агеа, италијанска агенција која го финансира земјоделството.

Минатата година започна нова истрага. Се потпира на сведочењето на тројца соработници кои биле дел од мафијашката група Батанези, едно од најстарите мафијашки семејства на островот. Наводно, во новата измама се вклучени повеќе од 150 фирми. Обвиненијата вклучуваат криминална организација, уцена, измама на државата, перење пари и обид за насилство.

Во Месина беа уапсени членови на клановите Батанези, Бонтемпо Скаво и Торторичи. Батанези и Бонтемпо Скаво се во конфликт со години, но неодамна ставија крај на нивните разлики и ги здружија силите во криминалот.

Во документите од првичната истрага е забележано дека еден функционер напишал дека честопати е доволен повик од мафијашки бос за селанецот да ја предаде својата земја. „Шефот едноставно мораше да го повика селанецот да му ја украде земјата. Честопати толку се плашеа од самото име на мафијашот, што ја предаваа земјата без воопшто да се обидат да се побунат, толку се плашеа од одмазда“. На селаните кои одбиле да учествуваат во измамата им била опустошена земјата, им бил убиван добиток, а на некои дури и им биле запалени куќите.

Експлоатацијата на европските фондови е се попрофитабилна за сицилијанската мафија, пишуваат регионалните медиуми.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK