Голема акција во Италија: 142 лица се приведени за шверц на дрога, меѓу кои и цариници и полицајци

ф-8.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИталијанските власти соопштија дека денеска во операција против калабриската мафија Ндрангета („Свети луѓе“) привеле 142 лица активни во трговијата со дрога од клановите на градот Козенца, на југот.

Полицијата вели дека овие луѓе се осомничени за врски со „Ндрангета, трговија со дрога, мафијашко здружение и други злосторства.

Приведен е и службеник на италијанската царина и финансиска полиција.

Обвинителот на блискиот град Катанзаро, Винченцо Капомола, изјави за новинарите дека мафијашките групи ги „гушат“ трговците и претприемачите изнудувајќи од нив пари, а дека користат дури и малолетници за нивната главна дејност – трговија со дрога.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK