Џозеф Бајден ја честиташе 76-годишнината од независноста на Израел и посака мирна година

bajden1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот претседател Џозеф Бајден преку денешно писмо му ја честиташе 76-годишнината од независноста на таа земја на израелскиот претседател Исак Херцог и посака „годината што доаѓа да биде помирна“.

Во писмото, Бајден истакна дека САД се „горди на трајните односи со Израел“, во услови на затегнати врски во последните недели по заканата на американскиот претседател дека ќе ја запре испораката на оружје доколку израелската војска продолжи со копнената офанзива во Рафах.

„Минатата година беше длабоко болна, бидејќи Израел го претрпе најлошиот напад во својата историја на 7 октомври 2023 година. Но, народот на Израел покажа огромна сила и издржливост“, нагласи Бајден.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK