Газа: Израелски снајперист уби две жени во парохијата на Светото семејство

Газа-Израелски-снајперист-уби-две-жени-во-парохијата-на-Светото.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелски снајперист во саботата застрелал две жени во парохијата на Светото семејство во Појасот Газа, соопшти Римокатоличката Ерусалимска патријаршија.

Во соопштението било наведено дека мајката и ќерката кои биле упатени кон женскиот манастир биле убиени, пренесува Си-Ен-Ен.

Едната жена е убиена веднаш, а другата додека се обидувала да се засолни на безбедно место“, се вели во соопштението. Уште седум лица се убиени и ранети во нападот на овој црковен комплекс, каде повеќето христијански семејства од Газа нашле засолниште од вооружените конфликти, соопшти Ерусалимската патријаршија, под чија јурисдикција се католичките цркви низ Кипар, Јордан и Израел, и појасот Газа и на Западниот Брег.

„Во просториите на црковниот комплекс ладнокрвно пукаа во луѓе“, се наведува во соопштението на патријаршијата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK