(Фото+видео) Вулканот Етна исфрли лава и облак од пепел висок околу пет километри

Screenshot-2024-07-07-123331.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВулканот Етна еруптираше синоќа, исфрлајќи лава и облак од пепел и чад висок околу пет километри. Облакот од чад и пепел од Етна продолжи да се движи во правец исток-југоисток, соопшти Националниот институт за геофизика и вулканологија (ИНГВ), пренесува агенцијата АНСА.

ИНГВ наведува дека активноста на Етна, која директно се следи од опсерваторијата во Катанија, се намалува.

Етна исфрлаше лава и пепел на 4 јули, а аеродромот во италијанскиот град Катанија на 5 јули беше затворен неколку часа поради големата количина на пепел создадена од активноста на овој вулкан, пренесува Танјуг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK