Хеликоптерот со кој леташе Раиси се запалил по уривањето, од леталото остана само опашката

raisi-nesrekja-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИранскиот претседател Ебрахим Раиси и неговиот министер за надворешни работи загинаа во хеликоптерска несреќа.

Според неофицијални информации, објавени од државната телевизија кои ја објавија смртта на претседателот, причина за несреќата биле лошите временски услови во областа, поради што хеликоптерот се урнал во самиот врв на планината. Леталото се запалило, а останала само опашката.

Иако во текот на ноќта се појавија информации дека беспилотните летала детектирале топлина и се верувало дека се преживеани, се чини дека се работи за топлината од запалениот хеликоптер. Никој не преживеа.

Иран го оплакува својот претседател, а сочувство пристигнуваат од целиот свет.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK