Европол: Соборен голем кокаински картел, во истрагата учествуваше и Србија

df-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЧетири лица се уапсени во Шпанија, во соборен картел кој беше под тригодишна истрага на Европол, во која учествуваше и Канцеларијата за борба против дрога на Владата на Србија, соопшти денеска Европол.

Во текот на истрагата се уапсени вкупно 40 лица, запленети се 8 тони кокаин и 65,5 милиони евра.

Со соработка на Холандија и Србија на 11 мај 2023 година, на мета беше раководството на картелот и неговата инфраструктура за дистрибуција на кокаин, се вели во соопштението на Европол.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK