ЕУ се согласи да ги суспендира ограничувањата за увоз од Украина

zelenski
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

ЕУ се согласи да ги суспендира рестрикциите за увозот од Украина за уште една година, откако ја отфрли забраната за увоз на жито, воведена од некои земји од ЕУ.

Советот на ЕУ, група влади на ЕУ, објави на Твитер дека министрите на ЕУ одговорни за трговија се согласиле со продолжувањето.

Во јуни 2022 година, ЕУ ги укина тарифите и другите ограничувања за првите 12 месеци.

Реагирајќи на веста, украинскиот претседател Володимир Зеленски повика „привремената либерализација“ да стане трајна, додека тој продолжува да бара членство на Украина во ЕУ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK