ЕУ предлага нови санкции за кинеските компании кои и помагаат на Русија

FILE PHOTO: European Union flags flutter outside the EU Commission headquarters in Brussels, Belgium, September 28, 2022. REUTERS/Yves Herman
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Европската унија предложи да се воведат нови санкции за кинеските компании обвинети за продажба на опрема што може да се користи за производство на оружје и поддршка на руската воена машина, пишува Financial Times.Цитирајќи податоци од копија од листата на санкционирани компании, британскиот весник пишува дека новиот пакет санкции вклучува седум кинески компании за кои ќе разговараат властите во ЕУ, пренесува Ројтерс.

Европската комисија без коментар
На листата се две компании од Кина: 3HC Semiconductors и King-Pai Technology и две од Хонг Конг: Sinno Electronics и Sigma Technology, кои веќе се под санкции на САД. Американските власти ги обвинуваат дека снабдувале неколку деловни субјекти на рускиот воено-индустриски комплекс.

Европската комисија не одговори веднаш на барањата за коментар.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK