–>

Ердоган ја предупредува Ерменија: Прифатете ја раката на мирот, не барајте оружје од Западот

Ердоган-ја-предупредува-Ерменија-Прифатете-ја-раката-на-мирот-не.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕрменија треба да работи со Турција и Азербејџан за да изгради мир наместо да бара оружје и обука од Западот, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Некои западни сили допрва треба да разберат дека војната во Карабах го промени Кавказот и целиот регион, рече Ердоган.

„Оние кои со години ја поттикнуваа Ерменија и собираа профит од болката, неволјите и конфликтите на сите луѓе кои живеат во овој регион, всушност им нанесоа најголема штета на Ерменците“, рече Ердоган.

Најистакнатите поддржувачи на Ереван на Запад се Париз и Вашингтон, се претпоставува дека Ердоган мислел на Франција и Америка, според написите во медиумите.

„Тие ги злоупотребуваа Ерменците, ги користеа и ги осудија на несигурност поттикнувајќи ги нереалните соништа. Ерменија сега треба да го види и прифати овој факт“, додаде Ердоган, пренесува Раша Тудеј.

„Ниту едно оружје и муниција испратени од западните земји не може да го замени мирот“, додаде Ердоган, повикувајќи ја Ерменија „да ја прифати раката на мирот што ја нудат од Азербејџан“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK