Експлозија во фабрика за експлозиви во Индија, девет жртви

Експлозија-во-фабрика-за-експлозиви-во-Индија-девет-жртви.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку девет работници загинаа, а неколку други се повредени во експлозија утринава во фабрика за експлозиви во Нагпур, централна област во индиската држава Махараштра, соопшти претставник на локалната полиција.

Експлозијата се случила во фабриката Solar Industries India, изјави претставник на локалната полиција, пренесува „Ројтерс“.

Фабриката произведува индустриски и воени експлозиви, како и погони и боеви глави за индиската индустрија за специјални намени, се наведува на официјалната веб-страница на компанијата.

Повредените се префрлени во блиските болници, изјави претставник на локалната полиција и додаде дека бројот на жртви може да се зголеми.

Според него, полицијата се уште истражува што ја предизвикало смртоносната експлозија, пренесе „Ројтерс“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK