Египет врачи протестна нота поради операцијата на Израел во Рафа

gaza5.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕгипет врачи протестна нота до Израел, САД и европските влади, тврдејќи дека операцијата на Израел во Рафа го загрозува нивниот мировен договор, изјави за АП висок египетски функционер кој сакаше да остане анонимен.

Израелската армија (ИДФ) вчера ги повика палестинските цивили да евакуираат неколку населби од Рафа, поради операцијата насочена кон милитантната група Хамас, пишува „Д тајмс оф Израел“.

„Волстрит журнал“ во февруари објави дека египетските власти тврделе дека долгогодишниот мировен договор меѓу Египет и Израел може да биде загрозен доколку војниците на ИДФ влезат во Рафа или ако бегалците од тој град бидат принудени да се упатат на југ кон египетскиот Синајски Полуостров.

За да спречи голем прилив на бегалци, Египет постави тенкови на границата со Газа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK