–>

„Добивме две пораки од Америка“: Иран се огласи по ескалацијата на конфликтот на Блискиот Исток

„Добивме-две-пораки-од-Америка-Иран-се-огласи-по-ескалацијата.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан рече дека САД испратиле две пораки до Иран во врска со ескалацијата во регионот.

„Првата порака вели дека САД не се заинтересирани за проширување на војната, а втората порака бара од Иран да се воздржи и инсистира Иран да побара и од другите земји и другите страни да се воздржат“, рече Абдолахиан за време на прес-конференцијата во Техеран.

„САД велат дека не се заинтересирани за проширување на војната, но во последните две недели покажаа дека се вклучени во проширување и ескалација на конфликтот во Газа со испраќање илјадници пратки оружје и целосна поддршка на ционистичкиот режим“, додаде тој.

Иранскиот министер за надворешни работи го повика американскиот претседател Бајден за, како што рече, „лицемерниот“ став на САД за човековите права во Газа.

Тој праша дали „смртта на повеќе од 5.000 цивили, жени и деца, повеќе од 20.000 ранети и стотици илјади бездомници се резултат на човековите права за кои зборуваше Бајден“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK