–>

Девојче пронашло „камче“ со големина на зрно грашок во паркот каде го славела роденденот: се утврдило дека тоа е дијамант

Девојче-пронашло-„камче-со-големина-на-зрно-грашок-во-паркот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Седумгодишно девојче го добила својот неочекуван роденденски подарок кога во Арканзас (САД) открила дијамант од 2,95 карати.

Девојчето го открило дијамантот додека го прославувала својот седми роденден во државниот парк „Кратер од дијаманти“ во Арканзас, се вели во соопштението за печатот од паркот.

„Откритието на Аспен Браун од 1 септември е второто по големина пријавено од гостин во паркот оваа година, а пред него е 3,29-каратниот кафен дијамант откриен во март. Браун го посети паркот со нејзиниот татко и нејзината баба за да го прослави својот роденден. Го нашла скапоцениот камен со големина на грашок на патека долж североисточната страна од областа за пребарување“, се вели во соопштението.

Службениците на паркот потврдиле дека Браун навистина го открила дијамантот.

„Дијамантот на Аспен има златно-кафеава боја и блескав сјај. Тоа е целосен кристал, без скршени страни и мала пукнатина од едната страна, создадена кога се формирал дијамантот. Сигурно е еден од најубавите дијаманти што сум ги видел последниве години“, вели Вејмон Кокс, помошник началник на паркот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK