Десантис следната недела официјално ќе влезе во трката за претседател на САД

desantis
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Републиканскиот гувернер на Флорида, Рон Десантис, следната недела официјално ќе влезе во трката за претседателските избори во САД во 2024 година, изјавија извори блиски до гувернерот.

Десантис најверојатно ќе ги поднесе своите документи за номинација на 25 мај за да се совпадне со хуманитарен настан во Мајами, а поформалниот, вистински почеток на неговата кампања ќе биде на 29 мај, рече еден од изворите.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп има водство во прелиминарната трка за одредување на кандидатот на Републиканската партија за претседателските избори следната година, покажа неодамнешната анкета на Ројтерс/Ипсос.

Со оглед на профилот на Десантис меѓу републиканците како ѕвезда во подем, како и неговата моќ за собирање средства, тој веројатно ќе претставува најголема закана за Трамп, кој ги засили политичките напади врз гувернерот на Флорида во последните неколку недели, јавија американски медиуми.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK