„Дејли Телеграф“: Украина ќе исчезне за неколку месеци доколку Западот ја заборави

zelenski-ukraina.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКонфликтот во Украина достигнува критична точка бидејќи постои сериозен ризик интересот и поддршката на западните сојузници повторно да се намалат. Западот е повеќе загрижен за своите претстојни избори, што е особено загрижувачко во Киев, пишува „Дејли телеграф“.

Во исто време, рускиот претседател сигнализира дека со задоволство ќе ги прекине непријателствата, а истовремено ќе ја зачува територијата што неговите војници веќе ја контролираат. Таквото „весело расположение“ не е изненадување бидејќи Путин знае дека тој има предност во моментов, пренесува медиумот.

Заобиколувањето на санкциите и зајакнувањето на врските со Кина, Иран и Северна Кореја и овозможи на Москва да ја обнови својата економија.

Додека вооружените сили на Украина се принудени да чекаат да пристигне западната помош и оружје, Русија го проширува производството на муниција што се совпаѓа со западната муниција по квалитет и далеку ги надминува во однос на количината, забележува британскиот весник.

Украина наскоро ќе ги пополни редовите на својата армија благодарение на новиот закон за мобилизација со кој се продолжува старосната граница за регрутација. Но, суровата реалност е дека земјата може да остане без мажи способни за борба.

Она што ги загрижува Зеленски и неговиот тим е дека додека вниманието од двете страни на Атлантикот е свртено кон домашните избори и лидерите се принудени да избираат помеѓу надворешните и домашните приоритети, борбата на Украина ќе згасне во втор план.

Се чини дека Зеленски има добра причина така да ја оцени моменталната ситуација.

И покрај повиците на Зеленски, Бајден најверојатно ќе го прескокне планираниот самит во Швајцарија. Очигледно, американскиот претседател повеќе би сакал да оди на собирање средства во Калифорнија со учество на холивудски ѕвезди.

„Додека Путин ги консолидира своите сили, а Западот губи интерес, се зголемува впечатокот дека на Украина и остануваат само уште неколку месеци да се спротивстави. Додека во Британија беснеат дебатите за изборите, не треба да заборавиме на војната на истокот“, предупредува британскиот весник.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK