Човек падна од падобран: маж загина за време на лет над предградието на Мелбурн

ht.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕден човек загина кога испаднал од падобран за време на лет над предградието на Мелбурн, соопшти полицијата во австралиската држава Викторија.

Тој полетал од северните предградија на Мелбурн рано наутро и бил во воздух околу 30 минути пред човекот да падне од корпата, пишува АП.

Неговото тело беше пронајдено во станбена област, која беше затворена за сообраќај од страна на државната полиција на Викторија. Падобранот безбедно слета на неколку километри од местото каде што беше пронајдено телото на мажот.

Полицијата соопшти дека ќе подготви извештај за судскиот вештак и дека смртта не се третира како сомнителна, а разговарале и со пилотот на падобранот, другите патници и сведоци.

Националната комерцијална индустрија на Австралија и Федерацијата за падобрани на Австралија изразија сочувство до семејството и пријателите на човекот.

„Корпите се дизајнирани имајќи ја предвид безбедноста, конкретно за да спречат патници случајно да испаднат“, се вели во заедничката писмена изјава на двете компании.

Се додава дека ќе се организира психолошка поддршка и советување за сите погодени од инцидентот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK