ДВ: Луфтханза ќе сервисира и воени авиони

Во-среда-голем-штрајк-во-германска-Луфтханза.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоради големата побарувачка за експерти за одржување на воени авиони, германската авиокомпанија Луфтханза неодамна го формираше одделот за одбрана LHT. Во основа се согласи на преквалификација и усовршување на работници од други области.

LHT е деловна единица за одржување и поправка на германска Луфтханза, таа се грижи за повеќе од 800 клиенти ширум светот и има повеќе од 20.000 вработени, пишува Дојче веле.

Како што е наведено, често се регрутираат експерти од компании кои работеле како добавувачи на делови, а чии производи повеќе не се барани поради преминот кон електрични автомобили.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK