„Блумберг“: „Епл“ се откажа од производството на електрични автомобили

„Блумберг-„Епл-се-откажа-од-производството-на-електрични-автомобили.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот технолошки гигант „Епл“ се откажа од плановите за производство на сопствен електричен автомобил по затворањето на групата Special Projects, која работеше на оваа задача, пренесува „Блумберг“.

Веста го сигнализира крајот на напорите на „Епл“ да изгради автомобил што би можел да се натпреварува со „Тесла“.

Илјадници луѓе работеа на споменатиот проект, кој се одвиваше главно во тајност, но никогаш не се вклопи во основната дејност на „Епл“, пренесува Си-ен-ен (Си-ен-би-си).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK