–>

Бербок: Местото на Украина е во ЕУ, но треба да направи повеќе во борбата против корупцијата

Бербок-Местото-на-Украина-е-во-ЕУ-но-треба-да.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска за време на посетата на Киев изјави дека Украина има место во Европската унија, но ги повика властите во земјата да направат повеќе во борбата против корупцијата.

Бербок рече дека Германија ќе обезбеди дополнителни 20 милиони евра хуманитарна помош за Украина, пренесе Ројтерс.

Пресметувајќи ја дополнителната помош, Германија ќе испрати помош во вредност од 380 милиони евра за Украина оваа година, рече германската министерка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK