Белгиската полиција уапси седум лица поради сомневање дека подготвувале терористички напад

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Белгиската полиција уапси седум лица поради сомневање дека подготвувале терористички напад, соопшти денеска обвинителството.Осомничените разговарале за неколку сценарија за напад во Белгија, но се уште не одлучиле за целта, се вели во соопштението.

„Се зборуваше за згради на НАТО, но во моментов тие планови не изгледаат конкретни“, изјави портпаролот на полицијата за белгискиот весник „Де Стандард“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK