Бела куќа: Нема индикации дека ова има некаква врска со Украина

napad-moskva.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСитуацијата во Москва ја коментираше и Џон Кирби, советник за национална безбедност на американскиот претседател Џо Бајден.

„Засега нема индикации дека Украина или Украинци се вмешани во нападот. Ние внимателно ја следиме ситуацијата, но во оваа рана фаза сакам да ве уверам дека тоа на никаков начин не е поврзано со Украина“, рече Кирби.

На прашањето дали ова е знак дека се појавуваат пукнатини во режимот на Владимир Путин, Кирби рече: „Има луѓе во Москва и во Русија на кои им пречи начинот на кој Путин ја води земјата, но во овој момент не можеме да го поврземе тоа што се случува со било каква политичка мотивација. Ни треба повеќе време, треба да собереме повеќе информации“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK