Бајден нема да присуствува на крунисувањето на кралот Чарлс Трети, ќе имаат средба во јули

bajden_453453534
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

 Американскиот претседател Џо Бајден, кој нема да присуствува на денешното крунисување на Чарлс Трети, изјави дека ќе се сретне со британскиот крал во јули.Бајден посочи дека фокусот на средбата ќе биде ставен на прашањата поврзани со заштитата на животната средина.

Претходно тој ќе биде на состанок на лидерите на земјите од НАТО што годинава ќе се одржи на 11. и 12 јули во литванскиот главен град Вилнус.

На крунисувањето на Чарлс Трети ќе присуствува и првата дама на САД, Џил Бајден.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK