Австралија и Британија потпишаа договор за одбранбена соработка

podmornici-bae-sistems.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАвстралија и Велика Британија потпишаа нов договор за одбрана и безбедност за да си ја олеснат соработката меѓусебно, а Австралија ја избра BAE Systems за да помогне во изградбата на нови подморници.

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон и министерот за одбрана Грант Шапс беа во петокот во Австралија на годишни разговори со нивните колеги во Аделаида.

Потпишаниот договор бара двете земји да се консултираат меѓусебно доколку се најдат во опасност, изјави Шапс за новинарите во Канбера.

„Потребата за колективна акција никогаш не била поитна како денес“, рече Шапс.

Според договорот AUKUS, безбедносен сојуз меѓу Австралија, Велика Британија и Соединетите Држави, започнат во 2021 година, Австралија исто така ја назначи BAE, најголемата британска одбранбена компанија, да гради нуклеарни подморници во партнерство со австралиската поморска компанија ASC.

Шапс рече дека зголемената соработка меѓу земјите го одразува преминот од повоениот свет кон предвоениот свет.

„Не затоа што утре одиме во војна, се надевам, туку затоа што треба да бидеме поподготвени од кога било досега. Нашиот став мора да се промени“, рече тој, посочувајќи на конфликтот во Украина како релевантен за индо-пацифичкиот регион.

Австралискиот министер за одбрана Ричард Марлс рече дека договорот додаде стратешка димензија на едно од најстарите партнерства на Австралија, истакнувајќи дека Велика Британија долго време немала толку големо присуство во индо-пацифичкиот регион и дека ќе испрати ударна група носачи во регионот следната година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK