Авион кој летал од Индија за Москва се урна во Авганистан

Авион-кој-летал-од-Индија-за-Москва-се-урна-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПолицијата во северен Авганистан добила извештаи за авионска несреќа во провинцијата Бадакшан, изјави во неделата портпарол на провинциската полиција.

Портпаролот на локалната полиција изјави дека несреќата се случила во текот на ноќта во оддалечениот, планински регион Бадакшан на далечниот север на Авганистан.

Авганистанската полиција не го потврди типот на авионот, причината за падот или жртвите, а руската контрола на летање соопшти дека станува збор за авион Dassault Falcon 10 со шест лица на летот од Индија до Москва.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK