Пожар избувна на терминал за ЛНГ во Русија: Луѓето слушнале дронови, а потоа и експлозии

Пожар-избувна-на-терминал-за-ЛНГ-во-Русија-Луѓето-слушнале.png
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПожар избувна на терминал на рускиот независен производител на природен гас Новатек во пристаништето Уст-Луга во Ленинградската област, соопшти денеска гувернерот на регионот. „Нема пријавени жртви како резултат на пожарот на терминалот на Новатек во пристаништето Уст-Луга. Персоналот е евакуиран… Во округот Кингсеп е поставен режим на висока готовност“, изјави гувернерот Александар Дрозденко.

Гувернерот додаде дека претставници на руското Министерство за вонредни ситуации и локалната противпожарна служба се на местото на настанот за да го изгаснат пожарот, пренесува руската државна новинска агенција Тас. Веб-страницата Marine Traffic претходно објави дека до пристаништето Уст-Луга биле закотвени до пет танкери со национални знамиња на Панама, Габон, Либерија и Грција.

Дрозденко не кажа што го предизвикало пожарот на пристанишниот терминал во рускиот дел на Финскиот залив, околу 170 километри западно од Санкт Петербург и 35 километри од естонската граница.

Комплексот беше пуштен во употреба во 2013 година.

Рускиот медиум „Шот“ објави на Телеграм дека жителите слушнале дрон, а потоа и неколку експлозии. Новинската куќа Фонтанка во Санкт Петербург објави дека најмалку два дрона биле забележани како летаат кон Св. Петербург пред извештаите за пожар на терминалот.

Според официјалната веб-страница на Новатек, комплексот Уст-Луга е комплекс за фракционирање и претовар на гасен кондензат кој се наоѓа во целогодишното пристаниште Уст-Луга на Балтичкото Море. Комплексот Уст-Луга обработува стабилен гасен кондензат во лесна и тешка нафта, авионско гориво, гориво и гасно масло и овозможува испорака на нафтени продукти со додадена вредност на меѓународните пазари.

Комплексот Уст-Луга овозможува и претовар на стабилен гасен кондензат на извозните пазари. Комплексот беше пуштен во употреба во 2013 година. Неговиот капацитет беше 6 милиони тони, а по стартот на новата фабрика беше зголемен на 7 милиони тони годишно.

Русија и Украина ја гаѓаат меѓусебната енергетска инфраструктура во штрајкови дизајнирани да ги нарушат линиите за снабдување и логистиката, при што едната страна сака да ја деморализира другата во речиси двегодишната војна која не покажува знаци на крај.

Во петокот, напад со дрон погоди складиште за нафта во западниот руски регион Брјанск, кој граничи со Украина, за што Москва го обвини Киев. Тоа се случи еден ден по нападот на рускиот нафтен терминал во Балтичкото Море, за кој руските власти изјавија дека бил неуспешен.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK